SKN Syntezy i Projektowania Leków

SKN Syntezy i Projektowania Leku

 

SKN Syntezy i Projektowania Leku działa na katedrze od 2003 roku pod opieką dr hab. Marcina Wierzchowskiego. Badania prowadzone w ramach koła obejmują syntezę związków chemicznych o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym, przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym. W ramach badań określana jest dokładna struktura otrzymywanych cząsteczek oraz ich właściwości fizykochemiczne.

Uczestnictwo w kole naukowym daje możliwości zapoznania się z metodami analizy spektrochemicznej i chemii obliczeniowej takimi jak:

- spektroskopia UV-Vis oraz w podczerwieni

- spektroskopia NMR (sporządzanie i analiza widm)

- spektrometria mas (MS ESI, MALDI)

- symulacje właściwości cząsteczek jak wyznaczone metodami chemii kwantowej (metodami funkcjonału gęstości elektronowej  DFT): geometria minimum globalnego cząsteczki, symulacja właściwości spektralnych (widma elektronowe i wibracyjne), gęstość elektronowa, ładunek wypadkowy na poszczególnych atomach, energia i budowa orbitali molekularnych

Praca w kole pozwala zdobyć doświadczenie w pracy laboratoryjnej oraz otrzymać wyniki, które można wykorzystać w pracy magisterskiej, publikacjach lub prezentacjach na konferencjach naukowych.

Obecnie przedmiotem naszych zainteresowań są związki należące do grup kurkuminoidów, makrocykli porfirynowych, nitroimidazoli oraz stilbenów.

Kurkuminoidy są barwnymi związkami występującymi w ekstraktach z kłącza kurkumy. Wykazują szerokie spektrum działania m. in. przeciwnowotworowe, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Makrocykle porfirynowe są cząsteczkami o budowie podobnej do cząsteczki hemu. Wykazują ciekawą zdolność do generowania reaktywnych form tlenu (ROS) po naświetleniu światłem widzialnym. Tak powstałe ROS mogą zostać wykorzystane do eliminacji komórek nowotworowych lub drobnoustrojów. Taki rodzaj terapii nosi nazwę Terapii Fotodynamicznej.

Nitroimidazole są związkami o zastosowaniu głównie przeciwdrobnoustrojowym do których należy np. metronidazol. Istnieje także podgrupa tych związków o działaniu przeciwnowotworowym lub radiouczulającym – zwiększającym wrażliwość komórek na promieniowanie jonizujące wykorzystywane w radioterapii.

Stilbeny to związki o pochodzeniu naturalnym, które ze względu na swoją budowę wykazują działanie estrogenopodobne i przeciwnowotworowe. Badane są pod kątem działania wobec nowotworów hormonozależnych np. raka piersi czy prostaty.