< Cofnij

Zaproszenie do Kół Naukowych

Serdecznie zapraszamy studentów wszystkich lat do aktywności i rozwoju dzięki pracy w Studenckich Kołach Naukowych działających przy Katedrze i Zakładzie Technologii Chemicznej Środków Leczniczych. 

Aktualnie przy Katedrze działają trzy koła naukowe:

SKN Chemii Związków Makrocyklicznych i Nanotechnologii
Opiekun: Dr n. farm. Wojciech Szczołko (wszczolko@ump.edu.pl)
Przewodnicząca: Patrycja Wróbel (patrycjawrobel97@gmail.com)
SKN działa przy Katedrze już od 2006 r. W tym czasie zostało wyróżnione m. in. prestiżową nagrodą StRuNa przyznawaną dla najlepszych kół naukowych w kraju. Ponadto nasi studenci zdobywają nagrody na konferencjach naukowych (ICYMS) oraz granty na prowadzone badania (STN UMP). Badania SKN obejmują przede wszystkim syntezę, a także ocenę właściwości fizykochemicznych porfirazyn i ftalocyjanin - porfirynoidowych analogów takich związków naturalnych, jak hem, kobalamina czy chlorofil. Oprócz tego członkowie koła zajmują się syntezą i charakterystyką nanocząstek metalicznych oraz ich potencjalną aktywnością i zastosowaniem w medycynie. Studenci zainteresowani konkretną tematyką badawczą związaną z realizowanymi w Katedrze grantami naukowymi otrzymają szansę na rozwój w preferowanej tematyce (polifenole, kurkuminoidy, nanotechnologia), a także możliwość realizacji pracy dyplomowej na podstawie badań prowadzonych w Kole.

SKN Projektowania Leków
Opiekun: dr hab. Ewa Tykarska, prof. UMP (etykarsk@ump.edu.pl)
Przewodnicząca: Zuzanna Spychała (84068@student.ump.edu.pl)

Badania w kole naukowym dotyczą zmiany właściwości fizykochemicznych znanych substancji aktywnych poprzez tworzenie formulacji wieloskładnikowych, w formie krystalicznej i/lub amorficznej. Metody syntezy oparte są na reakcjach w ciele stałym (mechanochemia, metody zwiesinowe). Otrzymane formulacje chrakteryzowane są przy użyciu technik opartych na rozpraszaniu promieniowania rentgenowskiego na próbach poli i monokrystalicznych oraz metod termicznych: termograwimetrii (TG) i skaningowej kalorymetrii róznicowej (DSC). Metody obliczeniowe wspomagają proces projektowania układów wieloskładnikowych oraz ich charakterystykę.

SKN Syntezy i Projektowania Leku
Opiekun: Dr hab. Marcin Wierzchowski (mwierzch@ump.edu.pl)
Przewodniczący: Mikołaj Ziółkowski (mikolajzet1@gmail.com)

Badania prowadzone w ramach koła obejmują syntezę związków chemicznych (kurkuminoidów, makrocykli porfirynowych, nitroimidazoli oraz stilbenów) o potencjalnym działaniu przeciwnowotworowym, przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym.
Uczestnictwo w kole naukowym daje możliwości zapoznania się z metodami analizy spektrochemicznej i chemii obliczeniowej takimi jak: spektroskopia UV-Vis-NIR, spektroskopia NMR spektrometria mas (MS ESI, MALDI), symulacje właściwości cząsteczek jak wyznaczone metodami chemii kwantowej (metodami funkcjonału gęstości elektronowej DFT).
Praca w kole pozwala zdobyć doświadczenie w pracy laboratoryjnej oraz otrzymać wyniki, które można wykorzystać w pracy magisterskiej, publikacjach lub prezentacjach na konferencjach naukowych.

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z Opiekunami, Przewodniczącymi lub Pracownikami Katedry prowadzącymi badania w interesujących Was obszarach naukowych.